Novinky

Hľadáte nové bývanie?

Realitný trh rastie, čiastočne za to môže aj pandémia

Realitný trh rastie, čiastočne za to môže aj pandémia. Aké sú ceny bytov?

Zdroj: www.narks.sk (https://www.narks.sk/realitny-trh-rastie-ciastocne-za-to-moze-aj-pandemia-ake-su-ceny-bytov/)

Realitný rezidenčný trh rastie a to nielen napriek, ale čiastočne aj vďaka koronakríze. Vyplýva to z analýzy vývoja cien na slovenskom realitnom trhu Martina Lazíka, analytika Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS). Podľa Lazíka pandémia realitný trh najskôr na jar úplne zmrazila, ho nakoniec po lete opäť zohriala. Rezidenčné nehnuteľnosti však vo štvrtom kvartáli roka 2020 vo väčšine krajských miest dosiahli svoje nové maximá.

V súčasnosti môžu analytici len odhadovať, ako by sa trh správal bez koronakrízy. „Na prepad realitného trhu by museli nastať výpredaje, a tie sa nekonali u nás, ani inde v Európe či vo vyspelých ekonomikách,“ tvrdí Lazík.

Dôvodom je práve koronakríza a opatrenia takmer všetkých svetových vlád, ktoré zasiahli do ekonomiky. Ide najmä o hromadné odkladanie splátok hypotekárnych úverov, ochrana firiem a jednotlivcov pred exekúciami a krachmi či plošná podpora na udržanie zamestnanosti.

Rôzne opatrenia vlád mali podľa realitného analytika dvojitý efekt. „Jednak pokrivili trh s prirodzeným prílevom nútených predajov, čím sa znižovala ponuka a zároveň realizovaný a plánovaný prílev nových peňazí bude mať v budúcnosti tendenciu znehodnocovať úspory,“ upozorňuje Lazík.

Kvôli tomu sa zvyšuje aktuálny aj budúci dopyt, napríklad investovanie do nehnuteľnosti ako spôsobu uloženia a ochrany úspor. „Ak k vyššie uvedenému pridáme poslednú a veľmi dôležitú ingredienciu – lacné hypotéky, ktoré motivujú k zadlžovaniu, tak máme výsledok jasný a zaručený,“ dodáva analytik.

Výsledkom tak je, že firmy a zamestnanci zažívajú krízu, no realitný trh rastie do nových výšok.

Viac pokračovanie vrátane prehľadu priemernej predajnej ceny bytov na m2 na odkaze pod názvom článku...