Novinky

Hľadáte nové bývanie?

Poplatok za predčasné splatenie úveru na bývanie bude najviac 1 %

Od 21. marca nadobudol účinnosť nový zákon o úveroch na bývanie. Ten prináša maximálny poplatok za predčasné splatenie úveru aj mimo výročia fixácie vo výške jedného percenta. Doteraz bol tento poplatok aj na úrovni 5 % zo zostatku istiny úveru. Zákon zároveň prikazuje bankám umožniť každý rok splatiť až 20 % z úveru bez poplatku formou mimoriadnej splátky. Niektoré banky túto možnosť ponúkajú aj v súčasnosti, ale od 21. marca to bude povinné pre všetky banky.

Presun medzi bankami sa zvýši

Ako povedal výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik, zákon výrazne zvýši presun klientov medzi bankami. Ľudia už nebudú musieť čakať na koniec fixácie úrokovej sadzby, ale meniť banku budú môcť výrazne lacnejšie kedykoľvek. “To samozrejme vedia aj banky a preto spustili akcie, aké nemajú na Slovensku obdobu. Úrokové sadzby dnes atakujú hranicu 1,5 %,” povedal Ovčarik.

Pozor na rôzne podmienky

Avšak najnižšie sadzby nezíska automaticky každý. Pre ich získanie je potrebné zvyčajne plniť viacero podmienok. “Najčastejšie je otvoriť si bežný účet a aktívne ho využívať. Prípadne poistiť si splácanie úveru. Najnižšie sadzby zároveň neplatia pre akúkoľvek hypotéku. Pomer výšky hypotéky k hodnote zakladanej nehnuteľnosti je vo viacerých bankách limitovaný pre získanie najnižšej sadzby, napríklad hranicou 80 % percent. Percento sa banku od banky mení,” pokračoval Ovčarik.

Podľa riaditeľa hypotekárnej siete v Allianz – Slovenskej poisťovni Slavomíra Rumana sa do refinancovania netreba púšťať bezhlavo, lebo nie každému sa oplatí. Pozerať sa len na výšku úrokovej sadzby môže byť podľa neho veľmi krátkozraké a klientovi sa môže vypomstiť v tom, že bude platiť zbytočné poplatky a ďalšie výdavky na kataster a znalecký posudok. “A keď príde deň zúčtovania pri skončení fixácie, klient zistí, že rozhodnutie refinancovať mu v konečnom dôsledku peniaze vôbec neušetrilo,” upozorňuje Ruman.

Nekorektné informácie

Refinancovanie hypotéky by malo priniesť finančnú úsporu už do troch či piatich rokov. “Bežnou praxou totiž je, že poradcovia prepočítajú klientovi úsporu na celú dobu trvania úveru, teda na 20 aj 30 rokov a v ten moment už klientovi nedávajú korektnú informáciu, lebo v skutočnosti nikto nevie garantovať, aké budú úrokové sadzby a situácia na trhu o niekoľko rokov. To, čo vieme klientovi zaručiť, je maximálne obdobie fixácie,” dodáva Ruman.

Čo si všímať pri rozhodovaní sa pre refinancovanie hypotéky:

  • Celkovú preplatenosť úveru.
  • Finančnú úsporu v rámci jednej fixácie (3 až 5 rokov).
  • Prípadnú viazanosť produktov k ponúkanej úrokovej sadzbe (či ponúkané produkty skutočne potrebujem).
  • Rýchlosť splácania istiny.
  • Pomer splácania istiny a úrokov.

(Zdroj – www.narks.sk / www.voFinanciach.sk / Allianz)