Novinky

Hľadáte nové bývanie?

Nepoctivcom realitný zákon klepne po prstoch

Nepoctivcom realitný zákon klepne po prstoch

Zdroj: www.narks.sk (https://www.narks.sk/nepoctivcom-realitny-zakon-klepne-po-prstoch/)

Činnosť realitných maklérov sa mení. Digitálne riešenia či big data im pomáhajú v podnikaní, legislatíva sa však sprísňuje. Zhodli sa na tom odborníci na 6. realitnej konferencii NARKS & TREND 2019

Realitný trh bude od roku 2020 prísnejší. Odzvoní maklérom bez odborných znalostí. Parlament v decembri odsúhlasil zmenu živnostenského zákona, ktorá sa týka nehnuteľností. Ako potvrdila pre TREND Lucia Semančínová, právna expertka spoločnosti Semančín & Partners, z radov realitných maklérov sa dlhšie ozývala snaha o takúto zmenu. Bola viditeľná aj snaha o skrátenie päťročnej povinnej praxe na získanie viazanej živnosti na realitnú činnosť alebo jej nahradenie špeciálnym vzdelávaním realitných maklérov, dodala.

Požiadavka začne platiť od februára 2020. Realitnú činnosť budú môcť vykonávať nielen ľudia s vysokoškolským vzdelaním, ale aj so stredoškolským s maturitou. Oprávnenie budú môcť získať, ak absolvujú odbornú prípravu – akreditovaný kurz – a budú mať dvojročnú prax. Nahradila sa teda päťročná prax a doplnila sa povinnosť odbornej prípravy, čo podporí zvýšenie odbornosti realitných maklérov a kvality poskytovaných služieb.

Zmenu oceňuje aj Ján Pálenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS), ktorá dlhšie presadzovala túto myšlienku. ,,Teší nás, že do realitnej činnosti sa vniesol aj dávno potrebný prvok odbornej prípravy,” uviedol.

Získať hypotéku bude náročnejšie

Z pohľadu prezidenta NARKS rok 2019 prepisoval na realitnom trhu rekordy a bolo na ňom badať isté paradoxy. ,,Máme najvyššie ceny nehnuteľností na trhu od roku 1989. Na druhej strane sú historicky najnižšie úrokové sadzby pri hypotékach, už sa blížia skoro k polpercentu,” konštatoval. Získať hypotéku však bude od roku 2020 náročnejšie, na čo musia myslieť realitní makléri aj budúci žiadatelia o úver. Centrálna banka znovu sprísňuje podmienky na ich poskytovanie.

Výška splátky úveru bude môcť dosiahnuť maximálne 60 percent čistého príjmu žiadateľa po odrátaní životného minima. Predtým bola hranica stanovená na 80 percent. ,,Najväčší dosah táto zmena bude mať pri domácnostiach, ktorých celkový disponibilný príjem je menej ako 1 400 eur mesačne,” povedal pre TREND Peter Világi, vedúci analytického oddelenia spoločnosti Fincentrum. Tie budú musieť robiť kompromisy napríklad výberom lacnejšej nehnuteľnosti alebo odložením investície na neskôr.

Viac info - viď odkaz https://www.narks.sk/nepoctivcom-realitny-zakon-klepne-po-prstoch/